BEZ.filozofie

To, že prodáváme náš sortiment bez obalů, už asi víte nebo tušíte. Sledujeme tím jasnou věc, a to ulevit Vám, nám a planetě od zbytečných plastových obalů, které letí beztak okamžitě do koše a následně na skládku. A jsou to tuny a tuny. Jo a recyklace, ta funguje, ale jen částečně. Více o zapeklitosti recyklací se můžete dočíst tady nebo třeba tady.

Máte přečteno? Takže, zkrátka nechceme odpad vůbec vytvářet, v Americe a už i u nás se takovému životnímu přístupu říká “Zero Waste“, to můžeme přeložit jako “nulový odpad” nebo “nulová ztráta” (protože jde i o peníze) – více o Zero waste stylu zase třeba zde. A to je vlastně základní kámen našeho podnikání, chceme naší činností planetu Zemi zatížit co nejméně.

A celý obchod jsme tak také začali budovat, někdy to bylo zapeklité, někdy až trapně snadné, ale rozhodně kreativní a zábavné.

Tady je pár hlavních principů, podle kterých postupujeme:

Všechny potraviny a drogerii chceme od dodavatelů do znovupoužitelných (vratných) obalů, nebo do jednorázových recyklovatelných; právě v tomto pořadí. Komunikujeme proto s našimi dodavateli a společně hledáme cesty, jak k vám zboží dostat bez jediného zmařeného obalu. A i když při dopravě vznikne nějaký odpad a obal, vznikl by, i kdybychom zboží balili do malých pytlíčků. A to neděláme, takže alespoň jeden článek vždy přeskočíme.

Veškeré zařízení obchodu jsme se snažili sehnat z druhé ruky. Regály jsme vyrobili z použitých přepravních beden; pult, dřez, vybavení skladu, vše z druhé ruky nebo zachráněné ze sklepů a půd. Pokladní systém zastává repasovaný počítač, účtenky tiskne postarší jehličková tiskárna, zásuvka na peníze a monitor též z bazaru. Váhu a bojler jsme koupili nové, pro jistotu, s použitými by mohlo být víc starosti než radosti.

A proč to? Využíváme dál “staré” věci, které někomu dosloužili nebo nestačili, a kterým jsme vdechli nové poslání. Šetříme tak zdroje na výrobu nových věcí a také naší kapsu. A to se samozřejmě projeví i na cenách zboží, ale pšššt.

Samozřejmostí je, že veškerá drogerie, kterou prodáváme a kterou sami používáme, je šetrná k člověku i k přírodě, není testovaná na zvířatech a většinou z ní máme pocit, že by se dala i jíst. Ale prosím, nedělejte to!

Na potravinách je pro nás důležitá lokálnost, kvalita (ať už bio či nebio), férovost obchodu a distribuce. Velkým tématem je pro nás dopad pěstování plodin na životní prostředí, proto teď nevíme, jestli budeme mít třeba mandle*. Každopádně je pravděpodobné, že se podle našich a Vašich zkušeností budou dodavatelé a tedy i sortiment průběžně měnit.

*) tak mandle už máme – RAW španělské, nechtěli jsme americké, protože ty jsou výhradně pěstované na obrovských monokulturních plantážích a na dluh přírodě.

Dodržujeme hygienické normy, zákonné povinnosti a další předpisy, které se takového podnikání týkají. To se musí.

A pak chceme, aby byl BEZ. místem pohody, respektu a symbolem změn, které nebudou přepychem, ale nutností a normou.

Jsou jasnější a méně jasné věci. Tou zapeklitou byla například volba pokladní tiskárny, kterou mít musíme a musíme na ní tisknout hromady lístečků, protože EET. Hodně frčí termální tiskárny, to jsou ty, které tisknou rychle, potichu na takový lesklý papír. Pak jsou tiskárny jehličkové, které jsou pomalé a hlučné a tisknou na úplně běžný papír. Nakonec jsme se rozhodli pro jehličkovou i přes to, že je potřeba do ní kupovat barevnou pásku. Ale papírové účtenky se dají recyklovat; ty z termotiskáren ne, protože je to jakýsi chemický koktejl včetně bisfenolu A (BPA), a to nechceš. (více třeba na serveru Ekologického institutu Veronica)

Taková rozhodnutí řešíme pořád. V dnešním světě není nic černobílé a vše má své pro a proti. Rádi s Vámi zapředeme rozhovor na témata, jak svět zanechat ještě lepším, než jsme ho dostali do rukou. Snažíme se, učíme se a víme, že to má smysl.

 

Proto existuje BEZ.