Gel na praní pomerančový

145  / kg


≈ 7.8 kg

Na barevné prádlo pro šetrné praní. Základem je extrakt z mýdlových ořechů v bájo kvalitce. Ovoněný přírodní pomerančovou silicí.

Koncentrovaný. S jedním litrem vyperete 33krát. Neplatíte tak zbytečně za přidanou vodu a šetří se i palivo na přepravu.

Bez ropných derivátů, chlórů, syntetické parfemace a barviva. Netestovaný na zvířatech.

Jak používat

Jelikož gel neobsahuje bělicí složky, je vhodný především na barevné prádlo. Pro praní bílého prádla doporučejeme přidat k gelu 1-2 lžíce perkarbonátu sodného nebo použít prací prášek na pleny a bílé prádlo.

Pro praní 4-5 kg prádla v pračce stačí 30 ml na prací cyklus. Pokud to materiál umožňuje, pereme nejméně na 40 ºC.

Pro ruční praní stačí 15 ml přípravku na prací lázeň.

Místo aviváže a k neutralizaci a vypláchnutí zbytků pracího gelu z prádla použijte ke každému praní máchadlo. Lze si ho i doma vyrobit z kyseliny citronové či octa.

Při tvrdé vodě doporučujeme přidat změkčovač vody nebo zvýšit dávkování gelu až na 60 ml.

Skvrny opatrně předepereme žlučovým mýdlem. Plošně zaneřáděné prádlo necháme odmočit: rozpustíme 1-2 lžíce perkarbonátu v tak teplé vodě, jak dané prádlo snese, prádlo necháme namočené nejlépe přes noc.

Snahy o ekologické praní mohou být poněkud zákeřné, proto doporučujeme pídit trochu více. Na webu Ekoalchymie najdete jednoduchý návod - Desatero ekopraní i Kurz ekopraní.

Upozornění

Uchovávejte mimo dosah dětí. Nespotřebovaný obsah nařeďte vodou a vylejte do kanalizace.

Další informace

"Prací" ořechy pochází z podhůři Himalájí na severu Indie. V tamějších lesích běžně rostou stromy Sapindus mukorossi plodící mýdlové ořechy. Jejich slupky místní obyvatelé odnepaměti používají pro praní prádla i očistu těla. Jak probíhá sklizeň a zpracování mýdlových ořechů, se můžete podívat v tomto videu.

Při namočení do vody se z ořechů vylučuje přírodní saponin, který funguje jako mýdlo. Jedná se o nejšetrnější metodu praní - ve vztahu k prádlu, přírodě i lidskému zdraví. Mýdlové ořechy nezanechávají v praných oděvech chemická rezidua (ropné látky, fosfonáty, enzymy, chlor, optické zjasňovače, syntetické parfémy a barviva). Přírodní saponin nedráždí pokožku, což zvláště ocení alergici a ekzematici.

Jak je to s ekologií a etikou mýdlových ořechů:

stromy rostou divoce, pro jejich pěstování nevznikají plantáže.

jedná se o velmi vydatný a ekologický zdroj přírodního saponátů. Plody druhu Sapindus mukorossi obsahují přírodní saponin ve vysokých koncentracích, na rozdíl od některých dalších druhů mýdlovníku.

o sklizeň se starají indické ženy, pro které je tato práce zdrojem příjmů i nezávislosti. Tierra verde své dodavatele v Indii navštěvuje a je s nimi v pravidelném kontaktu.

do Evropy putují lodí.

krabice, ve kterých jsou baleny, v Tierra verde dále používají na balení svých produktů.

Jak nakupovat

Drogerii je možno natočit do jakékoliv lahve, která je alespoň částečně průhledná, tedy je vidět stáčené množství. Předcházíme tak přetečení při plnění lahve. Šířka hrdla nehraje roli, umíme si pomoci trychtýřem. Lahve mohou být skleněné či plastové, postačí i obyčejná zavařovací sklenice, ale většinou se osvědčilo nechat si natočit gel do vymyté nádoby od dopotřebovaného pracího prostředku. Pokud nepoužíváte původní obal, určitě ho dobře označte či popište fixem (máme na to fixy i přímo na prodejně), abyste si zboží nespletli s potravinou! Doporučujeme proto také nepoužívat obaly např. od džusů a jiných potravin, které jsou zvyklé používat samy děti.
Nezapomeňte si vzít vlastní obal, jeho váhu umíme při vážení vynulovat, platíte jen za čistou váhu zboží. Pro případ nouze máme k dispozici na bezplatné zapůjčení vymyté sklenice ze skleničkové banky – darované od zákazníků.

Zboží dostáváme v 25l stáčecím plastovém barelu, který poslušně vracíme dodavateli ke znovunaplnění. A jsme rádi, že je můžeme vracet, protože barelů od pracího gelu a gelu na nádobí se za rok protočí fakt hodně.

Složení

5-15 % uhličitan sodný; < 5 % extrakt z mýdlových ořechů, chelatační činidlo (EDDS), silikát, denaturovaný líh, xanthanová guma, přírodní pomerančová silice (obsahuje parfém limonene, pomeranč sladký extrakt - může vyvolat alergickou reakci), benzoan sodný

Dodavatel/výrobce: TIERRA VERDE s.r.o., Brno

Vyrobeno v: ČR