Perkarbonát sodný

65  / kg


≈ 12.2 kg

Tento bílý neposeda je výborným pomocníkem v domácnosti, kde chceme být šetrní k přírodě, ale přitom mít bílé prádlo bez skvrn, čistá umyvadla apod. Díky perkarbonátu se obejdeme bez optických zjasňovačů a chlorových bělidel. Juchů.

Jedná se o prací sodu (uhličitan sodný) obohacenou kyslíkem. Aktivuje se v teplé vodě (nad 40°C) – uvolňuje kyslík a tvoří peroxid vodíku, který má bělicí a dezinfekční účinky. Když ho smícháte s horkou vodou, vypadá hodně naštvně – bublá a pění (to se rozkládá na sodu, vodu a kyslík). Při tak bouřlivé reakci byste ani neřekli, že je biologicky zcela odbouratelný a skvěle vychází i s čističkou vody nebo septikem.

Vhodný i pro alergiky.

Jak používat

Pro aktivaci je potřeba teplá voda o nejméně 40°C, ale doporučujeme alespoň 60°C.

V domácnosti má víceré možnosti použití.

PRANÍ:

Skvělý je jako bělicí prostředek při praní bílého či světlého prádla. Během praní se rozkládá na sodu a peroxid, který způsobuje bělení. Lze přidat 1-2 polévkové lžíce do zásobníku spolu s pracím prostředkem (gelem nebo prací sodou a mýdlovými vločkami při vlastnoruční přípravě pracího prášku; k prášku na bílé prádlo ho již není potřeba přidávat, perkarbonát již obsahuje). Na rozdíl od optických zjasňovačů, které bělost jen kamuflují, prádlo po perkarbonátu bude doopravdy bude bílé.

Výborný sluha je to i při namáčení špinavého prádla (bílého či stálobarevného), pomůže zatočit se skvrnami od trávy, krve, zažranou špínou a také skvěle odmašťuje. Napustíme do vany či umyvadla tak horkou vodu, jak prádlo snese, rozpustíme v ní 1-2 polévkové lžíce perkarbonátu a ponoříme prádlo do lázně. Necháme luhovat nejlépe přes noc.

Jeho účinky jsou i dezinfekční, takže můžeme přidávat k praní, pokud potřebujeme prádlo takto ošetřit. Pro dezinfekci pereme při teplotě nejméně 60°C.

Perkarbonát NENÍ VHODNÝ na vlněné prádlo, bambusové textilie, textil laminovaný PUL zátěrem a oblečení s potiskem. Takovéto prádlo může působení perkarbonátu poničit nebo může rychleji chřadnout.

ÚKLID:

Krásně vyčistí filtr do myčky. Dáme ho do hrnce, zasypeme 1 lžící perkarbonátu, zalijeme vařící vodou a necháme vyšumět mastnotu a nečistoty.

Při péči o myčku je také cenným pomocníkem. Pro její vyčistění dáme na dno myčky 1-2 lžíce perkarbonát spolu se stejnám množstvím kyseliny citronové a pustíme stroj na nejvyšší možnou teplotu.

Pro čistění odtoků dřezu, umývadel, van a sprch nasypte do odtoku 1-2 lžíce perkarbonátu a zalijte hrnkem teplého octa. Ocet s práškem vyšumí mastné usazeniny. Alespoň 15 minut je nechte vykonávat svou práci a potom propláchněte teplou vodou.

Abyste vyčistili záchod, nalijte do mísy konvici vroucí vody a vsypte 1-2 lžíce perkarbonátu. Vyčkejte alespoň 10 minut, než vyšumí, pak mísu prorejdíme WC štětkou. Pro odstranění vodního kámene, nechte prášek působit přes noc a pro zvýšení čisticího účinku přidejte lžíci kyseliny citronové nebo půl hrnku teplého octa. Pokud se nepodaří odstranit déle střádané usazeniny, opakujte postup znovu, případně nasaďte mechanickou energii.

JEZÍRKO:

Je jednou za složek v přípravcích do jezírka. Přípravky do jezírek se dávkují cca 15-30 g/m3, aplikuje se při pH cca 7-8. Perkarbonát se rozsype např. lžící přímo na hladinu, poté začně klesat na dno. Asi po 1-2 hodinách na hladinu vyplavou řasy a nečistoty, které je potřeba odebrat např. sítem.

V našem sortimentu najdete prášek do myčky a prací prášek na pleny a bílé prádlo, jejichž základ tvoří právě perkarbonát sodný.

Jak skladovat

na suchém místě při teplotách nepřesahujících 40 °C. Uchovávejte mimo dosah dětí. Chraňte před teplem, horkými povrchy, jiskrami, otevřeným ohněm a jinými zdroji zapálení. Zákaz kouření. Proveďte preventivní opatření proti smíchání s hořlavými materiály.

Upozornění

Obsahuje: 30 % a více bělicí činidla na bázi kyslíku. Nebezpečné látky: uhličitan disodný, směs s peroxidem vodíku. NEBEZPEČÍ: Může zesílit požár; oxidant. Zdraví škodlivý při požití. Způsobuje vážné poškození očí. Je-li nutná lékařská pomoc, mějte po ruce obal nebo štítek výrobku. Uchovávejte mimo dosah dětí. Chraňte před teplem, horkými povrchy, jiskrami, otevřeným ohněm a jinými zdroji zapálení. Zákaz kouření. Proveďte preventivní opatření proti smíchání s hořlavými materiály. Používejte ochranné rukavice/ochranné brýle. PŘI ZASAŽENÍ OČÍ: Několik minut opatrně vyplachujte vodou. Vyjměte kontaktní čočky, jsou-li nasazeny a pokud je lze vyjmout snadno. Pokračujte ve vyplachování. PŘI POŽITÍ: Vypláchněte ústa. NEVYVOLÁVEJTE ZVRACENÍ. Okamžitě volejte TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO (224 919 293; 224 915 402).

Likvidace:Nespotřebovaný výrobek odevzdejte ve sběrném místě pro zvláštní nebo nebezpečné odpady. Použitý obal po důkladném vyprázdnění/vypláchnutí odevzdejte do tříděného odpadu.

Další informace

Další názvy: peruhličitan sodný, peroxouhličitan sodný

Jak nakupovat

Na sypkou drogerii si vemte krabičku či zavařovací sklenici, kterou doma najdete a která je dobře uzaviratelná. Dají se použít například i velké plastové kbelíky od mléčných výrobků či marmelád. Nejlepší je používat původní obaly od drogerie a ty si u nás nechávat znovu naplnit, nedojde tak k záměně. Pokud nepoužíváte původní obal, určitě ho dobře označte či popište fixem (máme na to fixy i přímo na prodejně), abyste si zboží nespletli s potravinou! Doporučujeme také nepoužívat obaly přímo označené jako potravina, kterou jsou zvyklé používat samy děti.
Pytlíky na drogerii nedoporučujeme kvůli její prašnosti a možnosti kontaminace celého nákupu při poškození sáčku. Jedině snad znovupoužitelné ziplockové plastové sáčky.
Nezapomeňte si vzít vlastní obal, jeho váhu umíme při vážení vynulovat, platíte jen za čistou váhu zboží. Pro případ nouze máme k dispozici na bezplatné zapůjčení vymyté sklenice ze skleničkové banky – darované od zákazníků.

Zboží dostáváme v 25kg několikavrstvém papírovém pytli, mezi papírovými vrstvami je i jedna plastová. Pro recyklaci pytle rozkládáme na jednotlivé druhy a třídíme do modrých a žlutých kontejnerů. Pytle od drogerie nepoužíváme dále jako obalové materiály kvůli možné kontaminaci.

Složení

100% perkarbonát sodný = Na2CO3.1,5 H2O2

Dodavatel/výrobce: FICHEMA s.r.o., Brno

SKU: 230039 Kategorie: Tag: