Změkčovač vody

155  / kg


≈ 9.5 kg

Když z kohoutku teče voda se srdcem tvrdým jako kámen, je potřeba ji trochu obměkčit.

Díky směsi minerálních a organických látek na sebe váže minerály a tím upravuje tvrdost vody. Prací prostředek se pak může soustředit pouze na svou práci a vázat na sebe nečistoty z prádla (místo minerálů z vody). V textilu se pak neusazují sraženiny, které vidíme jako zaprání a šednutí.

Neobsahuje ropné deriváty, fosfonáty, syntetickou parfemaci ani barviva a není testovaný na zvířatech.

Jak používat

Prvním krokem je zjistit, jaká voda Vám doma teče z kohoutku. Pokud jste napojeni na vodovod, na webu příslušné vodohospodářské společnosti bývají k dispozici podrobné rozbory. V případě vlastního zdroje můžete využít lakmusového papírku. Na tvrdou vodu upozorňují i usazeniny v rychlovarné konvici nebo neochotně pěnící mýdlo.

Pokud víte, jak tvrdou máme vodu, můžete přistoupit k praní samotnému. Změkčovač nasypte do zásobníku spolu s pracím prostředkem.

Na 4-5 kg prádla dle tvrdosti vody:

Tvrdost vody K pracímu gelu TV přidat: K pracímu prášku na bílé: K mýdlovým vločkám nebo domácímu prášku na prádlo:
Měkká >4°dH - - 20g (1 vrchovatá polévková lžíce)
Středně tvrdá >8,4°dH - 20g (1 vrchovatá polévková lžíce) 50g (2,5 vrchovaté polévkové lžice)
Tvrdá >14°dH 40g (2 vrchovaté polévkové lžíce) 50g (2,5 vrchovaté polévkové lžice) 60g (3 vrchovaté polévkové lžíce)

Snahy o ekologické praní mohou být poněkud zákeřné, proto doporučujeme pídit trochu více. Na webu Ekoalchymie najdete jednoduchý návod - Desatero ekopraní i Kurz ekopraní.

Pokud se potýkáte s minerálními usazeninami z tvrdé vody v pračce, myčce nádobí, toaletě, kávovaru i rychlovarné konvici, na pomoc si vemte kyselinu citronovou, která s nimi dokáže účinně zatočit.

Upozornění

VAROVÁNÍ. Způsobuje vážné podráždění očí. Uchovávejte mimo dosah dětí. PŘI ZASAŽENÍ OČÍ: Několik minut opatrně vyplachujte vodou. Vyjměte kontaktní čočky, jsou-li nasazeny a pokud je lze vyjmout snadno. Pokračujte ve vyplachování. Přetrvává-li podráždění očí: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření.
Likvidace: použitý obal po vypláchnutí odevzdejte do tříděného komunálního odpadu, zbytek nespotřebovaného výrobku odstraňte s přebytkem vody do kanalizace.

Další informace

Tvrdá voda obsahuje rozpuštěné minerály (zejména vápník a hořčík, ale i hliník a železo), které se při praní sráží s účinnými látkami pracích prostředků a usazují v textilu i v pračce. Vůbec nejvíce je to patrné u mýdlových pracích prostředků (mýdlové vločky a sliz).
Konvenční přípravky na praní obsahují změnčovače vody (fosfonáty, EDTA, NTA). Protože jsou tyto látky neoddělitelnou součástí prášku či gelu na praní, zbytečně se používají také v domácnostech, které s tvrdou vodou nemají potíže. Proto přípravky na praní, které prodáváme v BEZu změkčovače automaticky neobsahují. Pokud máte tvrdou vodu, pro spokojenost s vypraným prádlem doporučujeme nadávkovat si změkčovač dle potřeby.
Změkčovač vody od TIERRA VERDE obsahuje směs minerálních a organických látek (zeolit, uhličitan sodný – prací soda, citran sodný). Zeolity jsou přirozenou složkou jílů. Mají schopnost vázat na sebe minerály, zejména hořčík a vápník, které pak již neblokují účinky pracích prostředků a neusazují se v prádle ani pračce.

Jak nakupovat

Na sypkou drogerii si vemte krabičku či zavařovací sklenici, kterou doma najdete a která je dobře uzaviratelná. Dají se použít například i velké plastové kbelíky od mléčných výrobků či marmelád. Nejlepší je používat původní obaly od drogerie a ty si u nás nechávat znovu naplnit, nedojde tak k záměně. Pokud nepoužíváte původní obal, určitě ho dobře označte či popište fixem (máme na to fixy i přímo na prodejně), abyste si zboží nespletli s potravinou! Doporučujeme také nepoužívat obaly přímo označené jako potravina, kterou jsou zvyklé používat samy děti.
Pytlíky na drogerii nedoporučujeme kvůli její prašnosti a možnosti kontaminace celého nákupu při poškození sáčku. Jedině snad znovupoužitelné ziplockové plastové sáčky.
Nezapomeňte si vzít vlastní obal, jeho váhu umíme při vážení vynulovat, platíte jen za čistou váhu zboží. Pro případ nouze máme k dispozici na bezplatné zapůjčení vymyté sklenice ze skleničkové banky – darované od zákazníků.

Zboží dostáváme v 15 kg plechových kbelících. Vracíme je dodavateli ke znovupoužití.

Složení

> 30 % zeolit, uhličitan sodný; 15-30 % citronan sodný

Dodavatel/výrobce: TIERRA VERDE s.r.o

Vyrobeno v: ČR